Opary co na ně a babské rady, které fungují u mých klientů

10.05.2024

Opar je virové onemocnění, kterému se daří nejvíce v oslabeném organismu. Přenáší se dotykem a je prudce nakažlivý. 

Jednoznačnou prevencí je dostatečný přísun vitaminu B12, při samotném nakažení oparem je dobré příjem vitamínu ještě zvýšit. Tělo potřebuje také vitamin C a zinek, které posilují imunitu a působí proti virům. Vhodné je doplnit také vitamín E, který samotnou léčbu urychluje.

Mastičky na opary mají nejlepší účinky pouze v počátečním stadiu nemoci, mezi účinné masti patří Herpesin a  Zovirax Duo - mě osobně nejvíce pomáhá právě Zovirax Duo. V obou případě je nutné opar mazat v průběhu celého dne.

V každém případě, pokud se vám opary opakují je vhodné navštívit lékaře a zjistit příčinu. Lékař vám také může předepsat Herpesin tablety, které jsou pouze na lékařský předpis.

Je vhodné omezit ořechy, čokoládu, těstoviny, pšenici, ječmen, naopak je důležité zařadit do jídelníčku mléko a mléčné výrobky, sójové boby, maso. Vzniku oparů také může zabránit hlíva ústřičná, pivovarské kvasnice, česnek, ovoce a zelenina, zelený čaj. 

Klasické opary na rtech vyvolává virus Herpes simplex 1 (HSV1) – ten způsobuje vyrážku v oblasti trojklaného nervu na hlavě. Nejčastěji je na rtech a v okolí nosu. Po nákaze přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu se může znovu projevit - opakuje se.

Nejčastěji se objevují v situacích:

  • oslabení imunitního systému
  • únavy
  • menstruací
  • stresu
  • horečky a nemoc

Opary jsou nakažlivé až do té doby, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy, které nestrhávejte. 

Herpes simplex 2 - způsobuje opary v oblasti genitálií (přenáší se nejčastěji pohlavním stykem)

Herpes zooster - způsobuje pásový opar. Jedná se o stejný virus, který vyvolává plané neštovice. Po tomto prodělaném onemocnění virus nehyne, ale přežívá v nervových buňkách. Při oslabení organismu se může reaktivovat a způsobit pásový opar, který se vyznačuje bolestivými shluky puchýřků. Nejčastěji je postižena kůže břicha, hrudníku a zad, ale může dojít k výsevu kdekoliv na těle. 


Babské rady a co na opary také pomáhá? A co pomáhá mým klientům?

Naše babičky používaly obklady z bylinek, které běžně našly na zahrádce a stejně tak mi to potvrdila i řada mých klientů. Používají obklady z máty, heřmánku nebo šalvěje. Všechny tyto bylinky působí protizánětlivě. 

Téměř zázračně dokáže s opary bojovat obyčejný česnek a dle mého osobního průzkumu ve velké míře :-). Nejdůležitější složkou v česneku je sirná sloučenina allicin se silným bakteriostatickým účinkem, který pomáhá rychleji vyléčit infekci. Aplikace je jednoduchá přepůlíte oloupaný stroužek česneku a po dobu 10 minut ho přikládáte v místě oparu. Pokud vás kůže hodně pálí a štípe dejte se pauzičku:-) . Postup můžete zopakovat několikrát za den, vždy však použijte čerstvý stroužek česneku. Po aplikaci vždy opar jemně omyjte vlažnou vodou, vysušte a ošetřete např. lékařskou vazelínou. Opary se totiž hojí rychleji, když jsou vlhké, takže vazelína zabrání jejich vysychání a pomůže k tomu, aby vám bolavé místo nepraskalo.

Další možností je ošetření tea tree olejíčkem nebo i dračí krví, aloe vera gelem, propolisem nebo meduňkovým balzámem  - vše vám v boji s oparem může hodně pomoci stejně jako ledování kostkou ledu.